Klima Bakımını Kendim Yapabilir Miyim?

Klima Bakımının Faydaları Nelerdir ?

 • Gereksiz elektrik tüketimini önler, tasarruf sağlar.
 • Klima içinde bakteri kolonisi oluşma riskini azaltır.
 • Klimanın ömrü uzun olur, randımanlı çalışır.
 • Yeterli ısıtma / soğutma verimi sağlanır.
 • İçindeki gazın beklenmedik bir zamanda bitmesinin önüne geçilir.

Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur ?

 • Filtreler tıkanır. Etrafa bakteriler yayılır.
 • Ortamdaki insanlar hastalanabilir.
 • Verimli bir ısıtma/soğutma sağlanamaz.
 • Klimanın gazı herhangi bir zaman bitebilir.
 • İstenilen sıcaklığa daha geç ulaşılır.
 • Daha fazla enerji tüketimi olur.
 • Elektrik faturası yüksek gelir.

Klima bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan birçok kullanıcı, klima bakımını kendi yapabilmeyi düşünür. Ancak periyodik olarak gerçekleştirilmesi gereken kapsamlı klima bakımını kullanıcı yapamaz. Çünkü klima bakımı denilen işlem yalnızca yüzeysel temizlik işlemi değildir. Klimalar elektronik cihazlar olduğu için arıza durumlarında da bakımlarında da her daim uzman müdahalesi gerekir.

Kullanıcı olarak sizler yalnızca klima filtre temizliği işlemini ya da yüzey olarak dış temizliğini yapabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir müdahalede bulunmamalı ve bakım konusunda mutlaka uzman desteği almalısınız.

Kullanıcının Yapabileceği Klima Bakım İşlemleri
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi klima bakımında mutlaka bir profesyonelden yardım almalısınız. Sizlerin kullanıcı olarak klima bakımına dair yapabileceğiniz tek işlem filtre ve dış yüzey temizliğidir. Klima hava filtre bakımını yapabilmeniz için öncelikle filtreyi olduğu yerden çıkarmanız gerekir. Klimaların türlerine göre farklı şekillerde filtreleme yapılsa da tüm klimalarda hava filtresi ön panellerde bulunur. Paneldeki yuvaya yerleştirilen filtreler, klimaların yapılarına göre kolay tak- çıkar özelliğine sahiptir. Çoğunlukla yıkanabilir özellikte olan sünger yapısındaki filtreleri temizledikten sonra aynı şekilde yerine takabilirsiniz. Klima hava filtresini 15 günde bir bu şekilde temizleyebilirsiniz. Hava filtresinin düzenli olarak temizlenmemesi, havanın ideal biçimde sirkülasyon yapmasını önleyeceğinden evaporatör yüzeyinde karlanma olabilmekte ve dolayısıyla soğutma- iklimlendireme verimi düşmektedir.

Hava filtresi temizliğinin yanı sıra hava akımı destekleyici filtrelerin temizliğini de sizler yapabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle klimaların ön kısmında yer alan ve hava akımını destekleyen filtreler çıkarılmalıdır. Bu filtreleri vakum yöntemiyle yani elektrikli süpürgelerle temizlemeniz gerekir. Biriken tüm tozlar, süpürge yardımıyla arındırılır. Tozlar giderildikten sonra filtre suyla yıkanarak iyice temizlenmelidir. Kuruduktan sonra da aynı şekilde takılarak, kapağı kapatılır ve böylece doğru hava sirkülasyonunun yapılması sağlanır.

Klima Filtre Temizliği Yaparken Bunlara Dikkat!
Klima Filtre Temizliği

Yıkama işlemi musluk altında yapılır.
Vakumlu temizlik için elektrik süpürgesi kullanılabilir.
Eğer filtreler sıcak suyla temizlenecekse, su sıcaklığının 50 dereceyi geçmemesi gerekir.
Hava filtreleri yıkanırken çitilenmemelidir.
Güneşte kurutma yapılmamalıdır.
Hava filtreleri asılarak kurutulmamalıdır.
Klimalar kesinlikle filtresiz çalıştırılmamalıdır.